Klika słów o pływaniu

Pływanie jest jedną z najbardziej przyjemnych ludzkich aktywności. Jakie niesie ze sobą korzyści i kiedy najlepiej zacząć jego naukę?

Zalety pływania
Gdy przebywamy w basenie, rozluźniają się nasze mięśnie, a ciało jest łagodnie masowane przez wodę. Znajdujemy się wówczas jakby stanie nieważkości, inaczej wtedy działają na nas prawa fizyki, a siła grawitacji wydaje się być mniejsza. Pokonując opór wody podczas pływania, wyrabiamy siłę naszych mięśni i rozciągamy je w miejscach przykurczy. Prostuje się nasz kręgosłup, dzięki czemu ustają dolegliwości bólowe. A przy tym modelujemy swoją sylwetkę, która staje się bardziej smukła. Podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie wytwarzane są także endomorfiny, co sprawia, że jesteśmy w lepszym nastroju.

Nauka pływania
Naukę pływania najlepiej zacząć w wieku dziecięcym, gdy ciekawość i spontaniczność są silniejsze niż lęk przed wodą i wizją utopienia się. Pod okiem rodzica albo instruktora należy najpierw pływać przy barierce, ćwiczyć zanurzanie się i wynurzanie oraz utrzymywanie się na wodzie. Na tym etapie cenną pomocą będą dmuchane rękawki oraz deska do pływania, które pomogą w unoszeniu się na wodzie. Ważne jest także, by zaczynać od małych i średnich głębokości, a gdy się z nimi oswoimy, zacząć pływać na głębokiej wodzie.

Akcesoria
Do pływania w publicznym basenie wymagany jest czepek. Niektórzy nie lubią go zakładać, zwłaszcza dzieci, ale warto to robić, by chlor nie niszczył nam włosów. Pomocne mogą okazać się również okulary ochronne – jeśli nie boimy się pod wodą otworzyć oczu, będziemy mogli ćwiczyć w nich nurkowanie, kontrolując przy tym sytuację wokół nas. Ważnym elementem wyposażenia jest, w przypadku kobiet, strój kąpielowy. Nie musi być ostatnim krzykiem mody, istotne by przylegał do ciała i w wodzie skutecznie je zasłaniał. Jeśli mamy wątpliwości, to lepiej kupić kostium nieco za mały niż za duży.

Jeśli nie umiemy jeszcze pływać, warto poświęcić trochę czasu, by się tego nauczyć. Zyska na tym nasza sylwetka i poprawi się samopoczucie.