Ćwicz tam, gdzie chcesz

Gumy oporowe do ćwiczeń to niezbędnik każdego trenującego fitness i podobne dyscypliny. To niepozorne akcesorium może zastąpić ciężkie i nieporęczne hantle.

Ćwiczenia z wykorzystaniem gum to nowy sposób na wysportowaną sylwetkę. Korzystając z tego niewielkiego gadżetu, możemy spełnić marzenia o smukłej talii czy jędrnych pośladkach i udach. Guma do ćwiczeń fitness wykonywana jest z lateksu i dostępna jest w kilku wersjach. Gumy różnią się między sobą głównie siłą oporu, jaki stawiają. Początkujący powinni zacząć od gumy, która stawia najmniejszy opór. Po pewnym czasie warto nabyć taką, która wymaga od ćwiczącego większego wysiłku. Poziomów oporu jest aż sześć. Gumy o największym oporze przeznaczone są dla już doświadczonych trenujących. Przydatne są między innymi podczas takich ćwiczeń, jak na przykład wyciskanie sztangi czy martwy ciąg. Wykorzystywane są także do ćwiczeń kalistenicznych. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to po prostu określenie ćwiczeń, do których niepotrzebne są żadne specjalne przyrządy, a wykorzystuje się przede wszystkim masę własnego ciała. Dzięki temu trenować można wszędzie – we własnym domu czy w parku.

Guma do ćwiczeń fitness jest lekka i można ją zabrać ze sobą wszędzie, dokąd idziemy. Zmieści się nie tylko do torebki, ale nawet do kieszeni. Efekty ćwiczeń z gumą będą widoczne tylko wówczas, gdy dobierzemy ją do naszego poziomu zaawansowania. Ta, która stawia za mały opór nie będzie od nas wymagać żadnego wysiłku, a zbyt oporna sprawi, że się zniechęcimy do ćwiczeń, które nie są na nasze możliwości. Istotne jest też to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dla tych, którzy chcą popracować nad swoją mobilnością przeznaczona jest guma, która ma drugi poziom oporu. Polecana też osobom, które są na początku drogi do bycia fit. Trzeci poziom jest przeznaczony do trenowania dynamiki i do ćwiczeń wytrzymałościowych. Czwarty, piąty i szósty poziom oporu to już nie przelewki. Gumy te przeznaczone są dla zaawansowanych w treningach, którzy z sukcesem przeszli przez wszystkie wcześniejsze etapy.