Jak uzyskać patent żeglarski? Zacznij swoją przygodę z żeglowaniem

Słoneczne wakacje nad wodą, wspaniały odpoczynek i własny jacht- kto z nas nie marzył nigdy o takim urlopie? Żeby jednak móc samemu oddać się relaksującej żegludze, niezbędne jest posiadanie patentu żeglarskiego. Jak wyrobić takie dokumenty i jakie niesie to korzyści?

Jeżeli chcemy samemu pływać bądź nawet wypożyczyć na jakiś czas jacht, musimy posiadać państwowy dokument, zwany patentem żeglarskim. Podobnie jak samochodowe prawo jazdy, patent umożliwia nam kierowanie jachtem o zadanej wielkości i rodzaju. Określa także po jakich wodach możemy się poruszać. Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało rozporządzenie, zgodnie z którym, wyróżnia się obecnie trzy stopnie żeglarskie. Możemy posiadać patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego czy kapitana jachtowego. Pierwsze z wymienionych dwóch stopni, uzyskuje się na podstawie nabytych umiejętności oraz egzaminu. Podejście do egzaminu jest już możliwe, gdy mamy ukończone 14 lat, a sam patent nadaje się bezterminowo.

Co daje nam posiadanie takiego dokumentu? Przede wszystkim możemy bezpiecznie poruszać się jachtem. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, a zdobyta wiedza z pewnością pomoże nam odnaleźć się na wodzie i bezpiecznie żeglować. Budowa jachtów, zasady obsługi, żegluga w trudnych warunkach atmosferycznych czy oznakowane dróg wodnych, to jedynie niektóre z zagadnień poruszanych na kursach. Posiadając patent żeglarski możemy samemu wypożyczyć jacht oraz przyjemnie i bezpiecznie spędzić wakacje. Będziemy wiedzieć w jaki sposób zadbać o innych uczestników podróży i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Musimy jednak pamiętać, że dokument i zdany egzamin to nie wszystko- najważniejsze są umiejętności, które nabywamy z każdym kolejnym odbytym rejsem.

Chcąc wyrobić patent, najlepiej udać się na specjalny kurs. Obejmuje on zarówno teorię jak i praktykę i w zależności od firmy odbywa się w trybie weekendowym lub dziennym. Koszty takiego kursu są uzależnione przede wszystkich od tego, jaki stopień żeglarski chcemy uzyskać.