Jak wybrać kask do jazdy rowerem?

Podczas jazdy rowerem niezbędna jest ochrona głowy przed skutkami upadku. Może się on zdarzyć na skutek nieuwagi, kolizji z pieszym lub potracenia przez auto. Ważne jest zastosowanie ochrony najwyższej jakości. Jak zatem dobrać kask rowerowy, aby dobrze spełnił swe zadanie?

Zmierz obwód głowy
Pierwszy krok to wybranie wielkości kasku. W tym celu należy poznać obwód głowy, mierząc go tuż nad brwiami. Da Ci to wyobrażenie, jakiego kasku szukać – jego rozmiar i tak będziesz musiał dopasować do swojej głowy.

Przymierz i podrap się w czoło
Po znalezieniu kasku w odpowiednim rozmiarze należy go przymierzyć. Najpierw wyreguluj obwód za pomocą kółeczka z tyłu kasku. Potem sprawdź, czy możesz podrapać się w czoło. Jeśli tak – szukaj innego kasku. Takiego, który w razie kolizji na pewno zapewni Ci ochronę przed pęknięciem czaszki w części czołowej.

Ponoś go przez chwilę
Nawet jeśli kask idealnie przylega do Twojej głowy, nie ściągaj go od razu. Kręcąc głową, sprawdź, jak się w nim czujesz. Czy mimo wszystko gdzieś Cię nie uwiera? Czy po chwili od założenia nie wydaje Ci się za ciężki? Przejrzyj się także w lustrze, aby zobaczyć, jak w nim wyglądasz.

Sprawdź liczbę otworów
Podczas wysiłku wzrasta temperatura Twojego ciała, a otwory wentylacyjne w kasku mają za zadanie nie dopuścić do przegrzania Twego organizmu. Powinno być ich nie mniej niż 11 – 12, a im więcej, tym lepiej. Nie musisz się bać, że jak będzie ich za dużo, „dziurawy” kask nie ochroni w pełni Twojej głowy w razie wypadku. Jego konstrukcja została dobrze przemyślana, zanim został dopuszczony do sprzedaży.

Poszukaj certyfikatu
Kask, na który warto wydać pieniądze, powinien mieć znak jakości oraz znanego producenta. Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że został poddany niezbędnym testom i zapewni Ci ochronę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Żeby uniknąć tanich podróbek, po zakup kasku udaj się do dobrego sklepu sportowego.

Kask do jazdy rowerem stanowi niezbędny element stroju każdego rowerzysty dbającego o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Warto zatem mądrze dokonać jego zakupu.