EMS trening — co to jest?

EMS, czyli elektryczna stymulacja tkanki mięśniowej, to nieinwazyjna technika wykorzystująca impulsy elektryczne o niskim napięciu do stymulacji mięśni i zwiększenia ich siły. Ten rodzaj elektrostymulacji mięśni jest stosowany w badaniach naukowych, rehabilitacji i treningach sportowych już od lat 70. XX wieku. Jest to technika, która może być wykorzystana w leczeniu szeregu dolegliwości fizycznych, w tym zmęczenia i osłabienia mięśni, rehabilitacji po udarze, a nawet przewlekłego bólu.

W tym artykule dowiemy się, jak działa elektrostymulacja mięśni, poznamy jej zalety i oraz dowiemy się, jak EMS trening może przyśpieszyć rozwój mięśni. 

EMS trening — dlaczego warto? 

Trening elektrostymulacyjny to rodzaj ćwiczeń wykorzystujących prąd elektryczny do stymulacji mięśni, przez co poprawia się struktura mięśni, co zwiększa siłę całego ciała. EMS trening różni się od tradycyjnego treningu siłowego tym, że nie wymaga ławki treningowej — zamiast tego należy założyć specjalny strój, który dzięki impulsom elektrycznym pomaga zwiększyć wydolność mięśni. 

Korzyści z EMS są podobne do tych z tradycyjnego treningu oporowego — zwiększona siła i wytrzymałość, lepsza gęstość kości i lepsze wykorzystanie składników odżywczych. Elektrody umieszczane są na skórze w celu pobudzenia mięśni i zapewnienia im oporu podczas ćwiczeń. Można to zrobić, zakładając specjalny kostium z wbudowanymi elektrodami, przyczepiając elektrody do własnego ciała lub używając zewnętrznego urządzenia, do którego przymocowane są elektrody.

  • EMS trening może zwiększyć wytrzymałość mięśni,
  • poprawić czas regeneracji i zmniejszyć ryzyko kontuzji,
  • zwiększyć wydolność fizyczną w sportach takich jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie.

Korzyści płynące z treningu elektrostymulacji mięśni są liczne: 

EMS trening — podsumowanie

Trening elektrostymulacji mięśni to skuteczny sposób na budowanie siły mięśni, zwiększenie wytrzymałości i skrócenie czasu regeneracji. Proces ten poprawia również zdrowie i elastyczność stawów.