Dlaczego dzieci powinny się ruszać?

W młodym wieku ludzie mają ogromną potrzebę ruchu. Biegają, skaczą i ścigają się ze sobą. Niestety, często rodzice chcą unieruchomić takiego szkraba, gdyż boją się, że zrobi sobie krzywdę, złamie nogę, czy nabije guza. Takie działania zabijają w dzieciach naturalny sposób działania, który w przyszłości pcha do uprawiania sportu i różnych aktywności. Dlaczego naprawdę warto pozwolić dziecku na swobodne bieganie? Dlaczego dzieci powinny się ruszać?

Ogólnie wzmocnienie ciała
Dzieciństwo to czas, w którym całe ciało się rozwija. To okres, w którym powinno się kształtować właściwe nawyki dotyczące sylwetki, masy mięśniowej oraz sposobu poruszania się. Poprzez ruch dzieci nabywają także zdolność równowagi oraz koordynacji. Aktywność wzmacnia także tkanki, podwyższa wydolność organizmu oraz reguluje przemianę materii.

Dobre wykorzystanie nadmiaru energii
Wiele rodziców narzeka na to, że ich dzieci nie mogą usiedzieć na miejscu i mają niespożyte pokłady energii. Warto zatem wysłać je na zajęcia sportowe. Dzięki temu będę mogły wykorzystać ją w bardziej konstruktywny sposób i zamiast niszczyć zabawki w domu, skupią się na zabawie na zajęciach z karate, tańca, czy jazdy na łyżwach. Będzie im się na pewno lepiej spało w nocy, a także będą bardziej wyciszeni, dzięki czemu przestaną marudzić oraz zaczną lepiej współpracować z rodzicami.

Nauka cierpliwości i dążenia do celu
Sport do dla dzieci świetna okazja do nauki cierpliwości. Na jego podstawie mogą zobaczyć, że nie od razu da się wszystkiego nauczyć i trzeba niejednokrotnie wiele razy powtarzać coś, zanim wejdzie nam w nawyk. Dzieci na zajęciach mogą też porównywać się z rówieśnikami i czasem będą od nich lepsi, a czasem gorsi. To dobra sytuacja, aby nauczyć malucha, że nie warto się od razu poddać i trzeba strać się, aby mieć lepsze wyniki niż koledzy. Predyspozycje do dążenia do zwycięstwa na pewno nie raz przydadzą się dziecku w przyszłości.

Zwiększenie pewności siebie
Dzieci, które uprawiają sport, są dużo pewniejsze siebie. Każde zwycięstwo, pochwała czy opanowanie nowej rzeczy to okazja, aby przekonać się, że jest się dużo zdolniejszym niż nam się wydawało. Zajęcia sportowe dla dzieci to zatem świetna okazja do poprawy samooceny.