Dlaczego warto się rozciągać?

Rozciąganie, to część treningu często pomijana przez amatorów sportu. Unikanie go może mieć jednak bardzo niekorzystne dla organizmu konsekwencje, na które nie powinniśmy się narażać. Stretching może nas uchronić przed kontuzjami oraz naciągnięciami mięśni, dzięki czemu wzmacnia organizm każdego sportowca, bez względu na rodzaj uprawianej dyscypliny. Dlaczego szczególnie warto się rozciągać?

Co to jest stretching?
Stretching, czyli po prostu rozciąganie, to forma ćwiczeń mająca na celu rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni. W zależności od prowadzącego zajęcia, może być ona bardziej lub mniej dynamiczna. Wbrew pozorom na zajęciach z rozciągania można się naprawdę porządnie zmęczyć. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy jogi oraz fitnessu, czy też pilatesu.

Kto może się rozciągać?
Rozciągać może się tak naprawdę każdy. Najłatwiej jest osiągnąć szybkie efekty w młodym wieku, gdyż wtedy właśnie ciało szybko przystosowuje się do zmian i jest bardziej elastyczne. Stretchingiem szczególnie powinny zainteresować się osoby, które spędzają bardzo dużo czasu przed komputerem oraz ogólniej mówiąc, w pozycji siedzącej. Rozciąganie na pewno pomoże na problemy z kręgosłupem oraz przykurcze w mięśniach. Oprócz osób pracujących w biurach, jest ono także bardzo ważne dla osób, które spędzając dużo czasu trenując na siłowni. Trening siłowy bowiem, znacząca skraca mięśnie, a rozciągnie pozwala je wydłużyć, wysmuklić i estetycznie zarysować.

Dlaczego warto się rozciągać?
Rozciąganie to najlepszy sposób na poprawę wyglądu bez konieczności chudnięcia. Wzmacnia on mięśnie, ale dzięki wysmukleniu wydają się one mniejsze, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na noszenie także mniejszych rozmiarów ubrań. Rozciągnięte ciało jest w znacznie lepszej kondycji: poprawia się niemalże każda grupa mięśni oraz zwiększa się zakres ruchowy stawów. Dzięki poprawieniu krążenia, rozciąganie zmniejsza szansę na wystąpienie zakwasów po treningu. Jest świetnym sposobem na walkę ze stresem oraz na zapomnienie o problemach życia codziennego.