Cechy niezbędne w pływaniu synchronicznym

Pływanie synchroniczne przypomina balet w wodzie. Grupa zawodniczek, po wskoczeniu do basenu, formuje różne figury i wykonuje skomplikowany nieraz układ do dźwięków muzyki. Zawodniczki cały czas są w ruchu. Jakich umiejętności wymaga od nich uprawianie tej dyscypliny sportu i jakimi cechami charakteru musza się odznaczać?

Umiejętność współpracy
Pływanie synchroniczne to dyscyplina zespołowa, w której wszystkie zawodniczki pracują na efekt końcowy. Muszą zatem dobrze się poznać i nauczyć się ze sobą porozumiewać, by nie dochodziło do spięć, które mogłyby uniemożliwić im współpracę. W zespole nie ma miejsca na indywidualizm – zawodniczki powinny szanować się nawzajem, nie dążyć do zdominowania pozostałych kobiet i narzucenia swojego zdania. Powinny zatem dużo czasu spędzać na treningach po to, by dobrze nauczyć się wykonywania układu oraz by nabrać do siebie zaufania – na pływanie synchroniczne składają się bowiem unoszenia i podrzuty.

Siła i wytrzymałość
Aby płynnie i z gracją poruszać się w wodzie, trzeba mieć dużo siły. Ważne są zwłaszcza nogi, gdyż to nimi najwięcej zawodniczki pracują podczas wykonywania układu. Nie mniej istotna jest siła ramion, którymi zawodniczki pokonują opór wody. Muszą również dbać o ogólną wytrzymałość organizmu i utrzymywać wysoką sprawność fizyczną. Wykonanie układu zajmuje kilka minut; w tym czasie zawodniczki są w ciągłym ruchu i ważne jest, by do końca występu utrzymywały wysoki poziom jego wykonania.

Poczucie rytmu
Zawodniczki chcące razem pływać i występować na igrzyskach muszą „słyszeć” muzykę tzn. mieć pewną wrażliwość na dźwięki, która pozwoli im dostosować do nich rytm i prędkość wykonywania poszczególnych figur. Jest to niezbędne, by pokaz był atrakcyjny wizualnie. Poczucie rytmu można do pewnego stopnia wyćwiczyć na treningach, chociaż nie bez znaczenia są również naturalne predyspozycje.

Pływanie synchroniczne nie jest łatwą dyscypliną sportu i wymaga od zawodniczek dużo silnej woli, samozaparcia i zdyscyplinowania. Potrzebnych jest również wiele godzin treningów, czego efektem jest potem piękny pokaz.