Dlaczego warto jeździć konno?

Znalezienie odpowiedniej dla siebie dyscypliny sportowej może być wyzwaniem. Często zwykłe bieganie nam się nudzi, podobna jak jazda na rowerze, więc szukamy czegoś bardziej urozmaiconego. Wyzwaniem dla takich osób mogą być skoki ze spadochronem, wspinaczka, nurkowanie, ale też jazda konna. To właśnie tę ostatnią możemy uprawiać właściwie w każdym większym mieście. Warto zatem zainteresować się, na czym polega jazda konna.

Początki
Na początku jazda na koniu może wydawać się trudna i wymagająca. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, właściwie nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Musimy mieć tylko wygodne spodnie, najlepiej dresowe. Pozostałe elementy stroju, takie jak toczek na głowę, otrzymamy w stajni, w której będziemy się uczyć. Nie musimy się też obawiać, że koń wywiezie nas gdzieś daleko, ponieważ na początku zwierzak trzymany jest na tak zwanej lonży, czyli na charakterystycznej lince prowadzonej przez instruktora. W początkowej fazie bowiem trzeba nauczyć się odpowiedniego dosiadu, a dopiero później przychodzi czas na naukę prowadzenia konia.

Jak wybrać stajnię?
Pierwszym wyborem przed jakim staniemy, będzie wybór stajni, w której rozpoczniemy naukę. Zanim zapiszemy się na pierwszą jazdę, powinniśmy odwiedzić stadninę, aby przekonać się, czy pracują w niej kompetentne osoby oraz czy konie trzymane są w dobrych warunkach. Warto sprawdzić, czy instruktor, który będzie nas uczył, posiada odpowiednie certyfikaty oraz uprawnienia do wykonywania zawodu. Wystrzegajmy się stajni, które mają bardzo negatywne opinie w sieci oraz wśród byłych klientów.

Dlaczego warto jeździć konno?
Jazda konna ma naprawdę wiele zalet. Na pewno poprawi nam samopoczucie oraz wzmocni całe ciało. Uważa się, że zmniejsza dolegliwości bólowe związane z miesiączkowaniem,. Jest świetnym sposobem na walkę ze zbędnymi kilogramami. Najważniejsza w nim jest jednak możliwość obcowania ze zwierzęciem, która obniża napięcie w mięśniach oraz łagodzi stres związany z życiem codziennym. Dzięki jeździe konnej na pewno bardziej uwierzymy w siebie oraz nauczymy się odpowiedzialności.