Czym zajmuje się lekarz sportowy?

Słysząc nazwę tego zawodu, wielu z nas myśli, że jest to specjalista, które pomaga profesjonalnym sportowcom. Prawda jest jednak zupełnie inna. Do lekarza sportowego mogą udać się zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy, oraz ludzie, którzy nie mają nic wspólnego ze sportem. Co należy do obowiązków lekarza sportowego i kiedy warto się do niego udać?

Obowiązki lekarza sportowego

Do obowiązków lekarza sportowego należy badanie organizmu ludzkiego wraz z analizą zachodzących w nim procesów. Lekarz sportowy zainteresowany jest procesami, które zachodzą w naszym organizmie zarówno wskutek wysiłku fizycznego, jak i jego braku. W związku z tym, jest on pierwszą osobą, do której powinniśmy się udać, by zbadać swoją wydolność przed rozpoczęciem uprawiania określonego sportu. Możliwe, że istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, o czym poinformuje nas właśnie lekarz sportowy. Niektóre osoby dla własnego zdrowia nie powinny biegać lub grać w piłkę nożną. Lekarz sportowy jest osobą, która przeanalizuje nasze predyspozycje i ewentualnie doradzi nam wybór innego sportu. Osoby, które nie są aktywne fizycznie, zostaną poinformowane przez lekarza sportowego o skutkach braku ruchu i procesach zachodzących w ich organizmie wskutek braku aktywności fizycznej. Analiza wydolności fizycznej danego człowieka pozwoli lekarzowi sportowemu zalecić wykonywanie określonych ćwiczeń w celu odwrócenia niekorzystnych procesów zachodzących w organizmach osób nieaktywnych fizycznie. Lekarz sportowy zajmuje się również dietą sportowców, rehabilitacją sportową oraz kontrolą efektywności treningów.

Kiedy i gdzie udać się na wizytę?

Lekarz sportowy jest specjalistą, do którego najczęściej udają się osoby zajmujące się sportem. Jednak na wizytę mogą umówić się również osoby amatorsko uprawiające sport lub takie, które nie mają ze sportem nic wspólnego. Jeśli chcesz przekonać się o tym, czy twój organizm jest przygotowany do regularnego uprawiania danego sportu, udaj się do lekarza sportowego. Jeśli z kolei zdajesz sobie sprawę z tego, że twoja wydolność jest obniżona z powodu braku ruchu, odwiedź lekarza sportowego, który uświadomi ci, jaki wpływ na twój organizm ma brak ruchu i co powinieneś zrobić, aby bezpiecznie zwiększyć jego wydolność. Gdzie przyjmuje lekarz sportowy? Gdańsk jest miejscem, w którym znajduje się specjalistyczna klinika sportowa Rehasport, będąca jednym z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce. Tam również możemy skorzystać z usług lekarza sportowego, który zadba o nasze zdrowie fizyczne.