Przygotowania do biegania – nie tylko motywacja

W końcu się udało! Po wielu miesiącach odkładania treningów „do poniedziałku” oraz obiecywania sobie regularności w końcu wybraliśmy się pobiegać. Zakładamy nasze sportowe ubrania, odpalamy aplikację do mierzenia trasy oraz zakładamy słuchawki i rozpoczynamy bieg. Wszystko zaczyna się naprawdę wspaniale, jednak już po kwadransie okazuje się, że samo bieganie wcale nie jest takie przyjemne. Czy na pewno z powodu wysiłku? A może to kwestia nieodpowiedniego stroju?

Jak wielkie znaczenie ma odpowiednia odzież do biegania mógł się przekonać każdy, kto założył na siebie pierwsze lepsze buty i koszulkę oraz poszedł biec. Co prawda wiele osób zaleca powstrzymanie się od zakupu drogich gadżetów do biegania i rozsądną ocenę swoich możliwości, jednak podstawowe wyposażenie pozostaje niezmienne. Podstawą się dobre buty do biegania – bez nich każdy krok staje się nie tylko bolesny, ale również niebezpieczny. Bez odpowiedniej stabilizacji ryzykujemy skręcenia, naciągnięcia i nadwyrężenia. Ponadto zwróćmy uwagę na wygodę – dobre buty powinny zapewniać nam poczucie komfortu podczas biegu. Jeśli już na starcie coś nas uwiera lub ociera, możemy być pewni, że po przebiegnięciu kilometra będziemy marzyć o zdjęciu butów i powrocie do domu autobusem.

Kolejną ważną kwestią są koszulki do biegania: wiele osób rezygnuje z nich na początku na rzecz zwykłych t-shirtów. Na początku oczywiście są one wystarczające, jednak wraz ze wzrostem zaawansowania treningów lepiej postawić na odzież specjalistyczną. Dobra koszulka termoaktywna zapewni nam utrzymanie stałej temperatury ciała oraz odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Znakomicie sprawdzi się w przypadku treningu przy złej pogodzie – deszcz, zimny wiatr czy niska temperatura nie są już przeszkodą w wykonywaniu treningu. Uzupełnieniem stroju będzie dopasowana bluza do biegania – również umożliwia odprowadzenie wilgoci i zachowanie stałej temperatury ciała, a dodatkowo jest wyposażona w kaptur chroniący przed deszczem i wiatrem. Warto wybrać model z zapinanymi kieszeniami, by nie martwić się o klucze czy telefon.

Taki podstawowy zestaw odzieżowy możemy w późniejszym czasie dowolnie modyfikować i uzupełniać. Dobre okulary przeciwsłoneczne, pulsometr, opaska na głowę, pas z bidonem… rynek ubrań i akcesoriów dla biegaczy jest naprawdę ogromny. Wszystkie gadżety uprzyjemnią nam treningi i pozwolą utrzymać motywację. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć dla siebie wiele spersonalizowanych akcesoriów oraz specjalistyczne części stroju. Mając jednak te kilka bazowych elementów stroju poradzimy sobie z pewnością z początkami – często dosyć trudnymi.