Kupno jednośladu powinno być poprzedzone analizą Twoich oczekiwań wobec niego i refleksją, do jakich celów rower ma Ci służyć. W podjęciu decyzji pomogą Ci odpowiedzi na kilka prostych pytań.
Miejski
Na eleganckim rowerze z obniżoną ramą oraz z wysoką kierownicą i przymocowanym doń koszykiem bez trudu pokonasz osiedlowe uliczki. Pojedziesz nim na zakupy albo na uczelnię, bez trudu pokonasz niewielkie wzniesienie na trasie oraz niewysoki krawężnik. Szybko, przyjemnie i z gracją przejedziesz przez miejski park albo zrobisz kółko po placu. Przechodniom dasz znać o swojej obecności za pomocą głośnego dzwonka. A do bagażnika bez trudu przymocujesz siodełko dla swojej pociechy, by i ona mogła popatrzeć na miasto z perspektywy roweru. Jeśli nie planujesz wycieczek za miasto ten typ bicykla będzie wystarczający i w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania.
czy górski
Jeśli jesteś pasjonatką leśnych ścieżek i uwielbiasz zbaczać z głównej trasy, którą wszyscy jeżdżą, będzie Ci potrzebny rower do zadań specjalnych. Z szerokimi oponami, prostą ramą i nisko umiejscowioną kierownicą – byś przy większych prędkościach, np. podczas zjazdów, mogła lepiej kontrolować tor jazdy. Dzięki zastosowaniu 4 do 7 przerzutek dostosujesz tempo pokonywania wzniesień do swoich możliwości i kondycji. Bagaż umieszczony z tyłu i tak mógłby wypaść w trakcie pokonywania ścieżki usianej kamieniami, więc w tym modelu roweru zrezygnowano z montażu bagażnika. Będziesz zatem musiała zaopatrzyć się w plecak. Zaś niedogodności związane z przejażdżką po nierównym podłożu zniweluje amortyzator.
Jeśli już wiesz, do jakich celów będziesz używać roweru i po jakich drogach chcesz na nim jeździć, nie pozostaje Ci nic innego, jak zapoznać się z ofertą producentów i wybrać model odpowiedni dla siebie. Na rynku istnieje kilka firm specjalizujących się z produkcji rowerów danego typu – z opiniami na ich temat możesz zapoznać się na forach internetowych. A w razie dodatkowych pytań zawsze możesz udać się do sklepu oferującego bicykle danej marki.