Komórki macierzyste – lek na 70 chorób

leczenie komórkami macierzystymi

W ciągu ostatnich dziesięcioleci postęp medycyny w leczeniu różnego rodzaju schorzeń jest olbrzymi. Ostatnim z osiągnięć naukowców jest leczenie komórkami macierzystymi. Metoda daje szansę na wyleczenie lub zahamowanie rozwoju wielu chorób do tej pory uznawanych za nieuleczalne.

Moc organizmu

Co jednak kryje się pod tajemniczym hasłem: „komórki macierzyste leczenie”? Polega na wyodrębnieniu z krwi komórek macierzystych, a następnie ich transfuzji w chore miejsca. Mają one zdolność transformacji i wszczepione przekształcają się w odpowiednią tkankę np. w mięśniach – w mięśniową. Obecnie pobiera się je ze szpiku kostnego, krwi pępowinowej lub obwodowej.
labolatorium

Zastosowanie leczenia komórkami macierzystymi

Metodę tę stosuje się w leczeniu ok. 70 chorób, w tym wielu o podłożu nowotworowym. Wykorzystywana jest coraz częściej także w leczeniu zwyrodnień stawowych w takich schorzeniach, jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów. Można to zrobić, gdy staw nie jest całkowicie zniszczony. Tylko w takich sytuacjach komórki macierzyste mają szansę na powodzenie.

Inwestycja warta swojej ceny

Wykorzystanie leczenia komórkami macierzystymi jest jeszcze dość kosztowne. W przypadku odbudowy uszkodzonych stawów wiąże się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych. Jednak daje aż 90% skuteczności. Warto więc zainwestować.