Spływy kajakowe – porady dla początkujących

Zorganizowane spływy kajakowe to coraz bardziej popularna rozrywka, która może nam dostarczyć mnóstwo wrażeń. Kiedy po raz pierwszy wybieramy się na tego typu wyprawę, możemy nie wiedzieć jak się ubrać, ani co spakować. Oto przydatne wskazówki dla początkujących.

Podczas uprawianie tego typu aktywności fizycznej bardzo ważne będzie odpowiednie ubranie. W zależności od pogody, powinniśmy się ubrać odpowiednio ciepło. Nizinne spływy zwykle organizuje się w czasie lata, warto więc ubrać krótkie spodnie i przewiewny podkoszulek nie krępujący ruchów. Przyda się też ochrona na głowę i okulary, promienie słoneczne odbijające się od wody potrafią być bardzo dokuczliwe. W przypadku ubrań lepiej sprawdzą się syntetyczne materiały. Dlaczego? Znacznie szybciej schną niż chociażby bawełna, co w przypadku takiej aktywności jest bardzo istotne- łatwo można ulec przemoczeniu.

Pakując się na spływ kajakowy musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. Należy wszystko szczelnie zabezpieczyć przed wodą. Tyczy się to zarówno dokumentów, niezbędnej elektroniki jak i innych rzeczy osobistych. Nie bierzemy zbędnych i wartościowych rzeczy. Jeśli zdecydowaliśmy się na kilkudniową wyprawę, musimy pamiętać, że kajak ma ograniczoną pakowność. Zaleca się, aby wszystkie rzeczy były spakowane w worki bądź specjalne beczki, co ochroni je przed wodą. Zasada pakowania jest podobna jak w przypadku wyjazdów na biwak- im mniej, tym lepiej i pamiętajmy o tym, co niezbędne. W zależności od rodzaju wyprawy, możemy potrzebować namiotu, prowiantu czy kurtki przeciwdeszczowej, kiedy wiemy, że może nastąpić załamanie pogody. Zawsze warto zasięgnąć porady doświadczonych kajakarzy, którzy udzielą nam niezbędnych wskazówek, dotyczących tego, co jeszcze należy zabrać.

Wypraw na kajaki może być źródłem niezapomnianych wrażeń i rozrywki podczas wakacji. Prawdziwą przyjemność z tego typu zajęć, będziemy czerpać tylko wtedy, gdy będziemy dobrze przygotowani i spokojni o nasz bagaż.